/مقالات
مقالات 2019-09-12T16:25:53+04:30

کره گیاهی یا مارگارین چیست و چه فوایدی دارد؟

یست سال پیش بود که کَره به دشمن مردم تبدیل شد. چرا؟ به این دلیل که این ماده خوراکی باعث افزایش سطح کلسترول و در نتیجه احتمال بیماری‌های قلبی می‌شود. اما امروز این داستان برعکس شده و کره در صبحانه خانواده‌ها و آشپزی نقشی پررنگ پیدا کرده‌است. پس دلیل این تغییر رویکرد چیست؟ آیا پشت آن یک مبنای علمی نهفته است؟ تفاوت در یک چیز نهفته‌است: ساختار کره؛ کره حیوانی و کره گیاهی یا همان مارگارین.

کیفیت و کاربردهای کره گیاهی

اگرچه در زمینه میزان تاثیر کره حیوانی بر سلامتی، بین محققان اختلاف است، اما همه روی یک موضوع اجماع دارند و آن هم این‌که چربی اشباع موجود در کره حیوانی، برای سلامتی و به‌خصوص سلامت قلب مضر است و بهتر است که آن را با یک محصول فاقد چربی اشباع جایگزین کرد. کره‌های گیاهی یا مارگارین فاقد چربی اشباع هستند و دو نوع چربی نیمه‌اشباع یا غیراشباع در آن‌ها موجود و غالب است. اما این کره‌ها نیز انواع مختلفی دارند و در مصارف گوناگونی استفاده می‌شوند.

انتخاب بهترین کره گیاهی

کره گیاهی طی سال‌های گذشته محبوبیت فزاینده‌ای داشته است. به‌طوری که در بسیاری از کشورها، مصرف کره گیاهی بسیار بیشتر از کره حیوانی بوده‌است. به همین دلیل، تولید کره گیاهی یا مارگارین نیز افزایش چشم‌گیری داشته و انواع و اقسام مارگارین تولید و عرضه می‌شود. همین امر، موجب می‌شود که بسیاری از مصرف‌کنندگان سردرگم شوند و انتخاب کره گیاهی مناسب برای آن‌ها دشوار شود. در ادامه به مواردی که باید به هنگام خرید گیاهی به آن‌ها توجه کرد با هم مرور می‌کنیم.